Kulturë


Tema Përgjigjet Aktiviteti
Kur fantastikja flirton me realizmin (Asako I & II – film japonez me regji te 16 Mars 3, 2019
Sanremo 2019 - edicioni 69 16 Shkurt 28, 2019
Gjysma tjetër e vëllezërve Farrelly (“Green Book” – film amerikan me regji të Peter Farrelly) 53 Shkurt 26, 2019
“Glass” ose : fundi i Shyamalan 1.0? 39 Shkurt 10, 2019
Leximi – efektet anësore 5 Shkurt 1, 2019
Shënime kushtuar libërmbledhjes 6 Janar 13, 2019
Afektet e demokracisë 3 Janar 12, 2019
Armanda Hysa: Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër 109 Janar 6, 2019
Best movies for 2018 67 Janar 5, 2019
Memento mori ose: kur atë që nuk e bën dot teatri e bën kinemaja (“Grass” – film 13 Dhjetor 28, 2018
Dru me pre! 28 Dhjetor 14, 2018
Hëna kapak floriri (“First man” – film amerikan me regji të Damien Chazelle) 9 Nëntor 15, 2018
Fëmijët kanë nevojë për art, letërsi, poezi dhe muzikë 18 Dhjetor 1, 2018
Gëzuar 28 Nëntorin 48 Dhjetor 1, 2018
Djali i pusaxhiut (“Dardha e egër” – film turk me regji të Nuri Bilge Ceylan) 14 Nëntor 29, 2018
E dhunshmja natyrë e Botës (“The gentle indifference of the world” – film kazak me regji të Adilkhan Yerzhanov) 4 Nëntor 20, 2018
Under the references («Under the silver lake» – film amerikan me regji të David Robert Mitchell 13 Nëntor 19, 2018
Kinemaja që ndërtoi Lars-i (“The house that Jack built” – film danez me regji të Lars Von Trier) 21 Nëntor 14, 2018
Pagjumësia sipas shamanit tailandez të imazheve (“Blue” – metrazh i shkurtër nga Apichatpong Weerasethakul) 87 Tetor 31, 2018
Faulkner-i, mandarina dhe maçoku (“Burning” – film koreano-jugor me regji te Lee Chang-dong) 25 Tetor 6, 2018
Spahiu: Pretendimet e historiografëve ballkanikë se shqiptaret u "islamizuan" me dhunë është një rrenë e kulluar 82 Shtator 27, 2018
Romeo Çollaku: Veprat me vlerë po vijnë nga letërsitë “periferike” 15 Shtator 18, 2018
Muzika, skena, estetika… dhe Retrovizorja 9 Shtator 10, 2018
«Valë e Re» franceze apo maverick-ë të vetmuar ? (3 filma te rinj francezë të 2018-s) 25 Gusht 10, 2018
Poezia duhet të jetë molotov i mbushur me ankth, kujtesë dhe zjarr. Nëse ajo nuk është e rrezikshme, nuk është poezi 15 Gusht 25, 2018
Përballë makinerive që u morrën jetën 3 Gusht 22, 2018
Më jep nje ide, të të jap nje iPhone(Unsane – film amerikan me regji te Steven Soderbergh) 10 Gusht 14, 2018
Ku e ka shtëpinë Abas Kiarostami? (“3 faces” – film iranian me regji të Jafar Panahit) 17 Korrik 19, 2018
Turlija shqiptare dhe Enver Hoxha 134 Korrik 13, 2018
Thesari i shqiptarit në Puerto Rico 91 Korrik 8, 2017